Teknik BİLGİLER

1. Kuru şarjlı akümülatörler 27C 1,280gr/cm3 (31,5 bome) yoğunluğunda temiz, sulandırılmış akü asidi ile bütün gözler aynı seviyede olacak şekilde seperatörleri 1 cm. geçene kadar doldurulur. Renkli ve kalitesiz asitli sular aküyü tahrip eder. Aküye sadece ilk sulandırmada asitli su konur. Bir daha asitli su konmaz.

2. Bu şekilde sulandırılan aküler 1 saat dinlendirildikten sonra akü amperajının 1/20' si ile İKMAL ŞARJINA bağlanır. Gözlerdeki elektrolit seviyesi kontrol edilir. Akü temizlenir ve araca takılır.

3. Akümülatörden buharlaşma yolu ile sadece su (H2O) eksilir. Bunun sebebi aracın elektrik donanımındaki bir arıza olabilir. Bu durumda akümülatöre sadece eksilen su kadar SAF SU konulur.

4. Kullanılmayan akümülatörlerin elektroliti asla dökülmez. Elektroliti dökülen akülerin plakaları yanar, akü hurda haline gelir. Kullanılmayan akümülatörlerin 3 ayda bir (kalsiyumlu akülerde 6 ay) kontrolü yapılır ve şarj edilerek akü şarjsız bırakılmaz.

5. Akümülatör araca takılırken veya sökülürken, kıvılcım çıkması ve tehlike yaratmasını önlemek için; kontak anahtarı kapalı durumda akü araca takılırken, ünce (+) pozitif kablo ucu akünün pozitif kutup başına bağlanmalı, sonra (-) negatif kablo ucu akünün negatif kutup başına bağlanmalıdır. Sökerken de önce negatif uç sökülmelidir. Akümülatör şarj edilirken de önce şarj makinası bağlanmalı sonra makine açılmalıdır. Şarj işleminden sonra ise tersi yapılmalıdır.

Akümülatörlerde şarj esnasında patlayıcı gaz oluşur. Sigarada, alevden ve kıvılcıma neden olacak işlemlerden kaçınınız. Kapalı yerlerde şarj anında ortamı havalandırınız.

6. Akümülatör daima temiz tutulmalı, kutup başları sıkı bağlanmalı ve buşonların hava delikleri daima açık bulundurulmalıdır.

7. Akümülatör sulu sülfirik asit içerdiğinden kutupları yukarı gelecek şekilde dik tutulmalıdır. Kesinlikle yan yatırılmalıdır. Sulandırılmış sülfirik asit aşındırıcı etkiye sahiptir. Gözler, cildi ve giysileri koruyunuz. Asit ile temas eden yeri bol su ile yıkayınız. Gerekirse doktora başvurunuz.

8. "Şarj göstergeli" akümülatörlerde, göstergenin rengine göre şarj durumunu izlemek mümkündür.

Füze AKÜ

Sümer Mah. İzmir Bulvarı No:74 Merkezefendi / DENİZLİ
0 258 261 63 10

Servisler

Çalışma Saatleri

  • Pazartesi - Cumartesi
    9.00 - 18.00
  • © Füze Akü 2022 | DWT Ajans Denizli Web Tasarım